Mám vzít na konzultaci dítě?

Často se nás ptáte, zda potřebujeme, aby dítě bylo přítomno na konzultaci. Nepotřebujeme. Naopak, doporučujeme zajistit si hlídání a přijít na konzultaci bez dítěte (výjimku tvoří jen malá miminka). Máme k tomu víc důvodů:

  1. Rodiče jsou nejlepší odborníci na vlastní dítě. Pokud chcete ukázat něco z běžného života, stačí poslat nahrávku, nebo chování popsat.
  2. Jste s dítětem každý den, takže jakákoliv intervence a změna bude probíhat v rámci vašeho vztahu. Během sezení vysvětlíme, proč se chová tak, jak se chová a spolu vypracujeme další postup – jak se dají změnit podmínky, ve kterých se vyvíjí, abyste se všichni cítili lépe.
  3. Dítě potřebuje cítit jistotu, že s ním je všechno v pořádku a že rodiče ho dokážou zvládnout. Proto je lepší psychologa nechat v pozadí a ani to s dítětem příliš neřešit. Nejlépe proto ani nezmiňovat konzultaci. Když děti cítí, že rodiče nevědí jak na ně, může to vyvolávat zvýšenou úzkost a problémy s ní spojené.
  4. Jsme pro dítě cizí lidé, nemáme s dítětem vztah, nesmíme na dítě tlačit a poučovat ho z pozice autority. Jakékoliv změny by měly probíhat v rámci vašeho vztahu.
  5. Dítě může cítit proximální separaci (maminka je fyzicky blízko, ale věnuje svou pozornost někomu jinému), a proto se začne rychle „nudit“ a vyžadovat obnovení spojení. Je to v pořádku a přirozené, ale nenechá nás mluvit v klidu a budeme se muset místo konzultace dítěti věnovat.
  6. Ve vzácných případech dítě může potřebovat pomoc dětského terapeuta. Pokud to během konzultace zjistíme, rády terapeuta doporučíme.

Spíše bychom rády viděly na konzultaci dalšího rodiče, případně další dospělé, kteří se o dítě starají.

Autor: Ksienia Majznerová Biazrukaja

Foto Polina Zimmerman přes Pexels

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *