Různé tváře separace

Separace může hodně ovlivňovat chování dítěte, protože je zdrojem tří silných emocí: frustrace, alarmu a snahy o získání blízkosti. Deborah MacNamara popisuje separaci jako prožívání absence vazby, a zdůrazňuje, že čím více jsme na vazbě závislí, tím větší úzkost budeme cítit v případě separace.

Jak to může vypadat v praxi? Je separace omezena na situace, kdy jsme od dítěte fyzicky daleko? Může prožívat separaci i v naší přítomnosti? Na co si musíme pamatovat, když hledáme zdroje separace v životě dítěte?

Můžeme definovat několik druhů separace: 

Fyzická – objekt vazby (třeba rodič nebo oblíbená hračka) je fyzicky daleko.  

Psychická – objekt vazby (třeba rodič nebo kamarád) odmítá kontakt nebo používá disciplínu, založenou na separací. Dítě nedostává pozvání k existenci v přítomnosti dospělého.  

Vnímaná – ze strany objektu vazby (třeba rodiče nebo kamarád) separace není, ale dítě vnímá, jakoby byla (např. dítě je v alfě a nepřijímá péči nebo rodič nastavuje hranice a dítěti se zdá, že když je překročí, rodič ho přestane mít rád, což není pravda)  

Proximální (autor pojmu Allan Schore) – objekt vazby (třeba rodič nebo kamarád) je blízko, ale je vystresovaný, kouká do telefonu nebo mluví na kamaráda, a dítě ztrácí s ním aktivní kontakt a napojení.

Očekávaná – objekt vazby (třeba rodič nebo kamarád) odjíždí na pracovní cestu zítra, dítě prožívá separaci už dnes, nebo dítě pochopilo podstatu smrti a bojí se smrti rodičů.  

Každá velká změna znamená loučení s tím, co bylo předtím. Časté příklady separace: narození sourozence, docházka do školky/školy, rozvod rodičů, smrt domácího mazlíčka, smrt v rodině, stěhování nebo dokonce spánek.

Separaci můžeme prožívat na různých úrovních vazby. Více o úrovních vazby si můžete přečíst tady. Pro děti do cca 5 let je náročné udržet vazbu na dospělého, který není fyzicky blízko, proto by malé dítě mělo zůstávat s lidmi, na které má aktivní dobrou vazbu, a kteří dokážou dětské emoce přijat, nebudou potlačovat jejich vyjádření a pomohou separaci na primární vazbu (vazby) přemostit.

Doufám, že tento krátký článek vám pomůže lépe porozumět separaci a vysvětlí i situace, ve kterých dítě, které nikdy nezažilo fyzické odloučení, může cítit velký alarm a nejistotu ve vazbě. Není to totiž jen o fyzické blízkosti.

Autorka: Xenie Biazrukaja Majznerová
Editor: Lina Vizelman 
Foto: Alexas_Fotos

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *